Czy komin na drzewo musi mieć wkład kwasoodporny?

Drewno

Budując komin, zazwyczaj ma się przed sobą wiele wytycznych. Jednocześnie architekci często dopuszczają do wykorzystania różne wersje kominów. Na rynku jest tyle rozwiązań, że często stosowane są one zamiennie. Jest to pewna zaleta, jednak niekiedy może stanowić zagrożenie.

Niestety nieodpowiednie dobranie komina, może spowodować spore zagrożenie związane z możliwością wystąpienia pożaru. W najlepszym razie taki komin po prostu szybko ulegnie zniszczeniu i będzie wymagał rozbiórki. Biorąc pod uwagę, że komin często jest w bryle budynku, rozbiórka wiąże się z koniecznością rozbierania dużej części bryły nieruchomości, co wiążę się z ogromnymi kosztami. Warto więc wiedzieć, jaki komin dobrać do konkretnego rodzaju pieca lub kominka, by potem nie musieć rozbierać komina. Komin na drzewo można wybudować w zupełnie inny sposób niż komin podłączany na przykład do pieca gazowego.

Kominy na drzewo – czy muszą być kwasoodporne?

Na rynku jest wiele gotowych rozwiązań, jeśli chodzi o budowę kominów. Są to na przykład systemy kominowe Niko. Producenci zazwyczaj mają w ofercie różne wersje podobnych kominów, które nieco różnią się od siebie detalami technicznymi. Jednym z nich jest to, czy konkretny komin jest przystosowany do spalin mokrych, czy suchych. Jeśli chodzi o komin na drzewo, nie ma konieczności, by posiadał on specjalny wkład kwasoodporny charakterystyczny dla kominów do pieców gazowych. Wiąże się to z faktem, że spaliny powstające ze spalania drewna, zdecydowanie różnią się od innych paliw. Komin na drzewo, na przykład podłączony do kominka oczywiście może mieć w szachcie dodatkowy wkład, jednak nie jest to konieczne, by móc bezpiecznie eksploatować komin.

Konsekwencje złego dobrania komina

Kupując gotowy system kominowy Niko, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić w specyfikacji technicznej, do jakich pieców oraz jakich temperatur jest dedykowany. Takie informacje można znaleźć i sprzedawcy lub producenta, a także w specyfikacji technicznej konkretnego systemu kominowego, które łatwo można znaleźć.

Czy komin na drzewo musi mieć wkład kwasoodporny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry