Czy zwykły pustak jest odpowiedni do budowy komina do kominka?

Komin Dom

Budując komin, wiele osób zastanawia się nad technologią, którą należy do tego wybrać. Dotyczy to między innymi materiałów, z których zbuduje się komin. Jest to bardzo ważne w kontekście trwałości samego komina, ale także bezpieczeństwa jego eksploatacji.

Zupełnie inaczej buduje się kominy, które mają służyć do odprowadzania spalin z kominków, a inaczej kominy do odprowadzania spalin z pieców gazowych. W każdym budynku znajdują się też zwykłe kominy wentylacyjne, które z kolei także buduje się nieco inaczej. Zwykłe pustaki betonowe mogą okazać się odpowiednie do budowy komina, jednak trzeba określić to w kontekście tego, jaki piec będzie do niego podłączony. W przypadku kominka wystarczą kominy 200 mm, które można wybudować, jako kominy systemowe. Wkłady kominkowe podłącza się do takich kominów zazwyczaj w zabudowie murowanej.

Na jakie warunku musi być odporny komin do kominka?

Materiał, z którego będzie wykonany komin do wkładu kominkowego, musi być odporny na wysoką temperaturę oscylującą w zakresie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stopni Celsjusza. Słabej jakości pustaki betonowe mogą okazać się niedostatecznie wytrzymałe, aby sprostać takiej temperaturze. Dlatego też należy podczas zakupu sprawdzić, czy producent przewidział ich zastosowanie, jako pustak kominowy. Na rynku są dostępne pustaki z otworami kominowymi, które są wykonane ze specjalnie dobranego materiału, który spełnia wszystko normy jakościowe niezbędne do tego, by móc użyć takiego pustaka, jako pustaka kominowego.

Odporność na spaliny

Wysoka temperatura to jednak nie wszystko. Wnętrze komina musi też być odporne na bardzo szkodliwe substancje, które powodują degradację materiału. Jeśli więc pustak nie będzie wykonany z odpowiednio solidnego surowca, komin może bardzo szybko ulec zniszczeniu. By tego uniknąć, wystarczy zaopatrzyć się w gotowe i systemowe rozwiązania do budowy kominów do kominków, które są dostarczane kompleksowo wraz ze wszystkimi elementami potrzebnymi d obudowy komina.

Czy zwykły pustak jest odpowiedni do budowy komina do kominka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry