Efekt kominowy w wysokich kominach

Komin Dach

Budynki wielorodzinne oraz obiekty przemysłowe są wyposażane w bardzo wysokie kominy spalinowe, oraz wentylacyjne. Zazwyczaj nie mają one wbudowanych żadnych pomp mechanicznych, które by wymuszały obieg powietrza w kominie.

Nawet jeśli są to kominy 12 m w standardowych wersjach służące do wentylacji lub systemy kominowe 12 m do odprowadzania spalin, to cyrkulacja powietrza zachodzi w nich naturalnie. Jest to związane z tak zwanym efektem kominowym. To profesjonalne określenie zjawiska, które potocznie określa się cugiem lub ciągiem. Występuje ono w każdym prawidłowo zaprojektowanym oraz zbudowanym kominie. Niekiedy, zazwyczaj w starszych budowlach można jednak zauważyć, że na przykład rozpalenie ognia jest bardzo trudne, gdyż trudno uzyskać tak zwany ciąg. Jest to związane właśnie z błędami konstrukcyjnymi, które powodują, że efekt kominowy nie zachodzi tak intensywnie, jak powinien. Czasem ma to znaczenie niewielkie, gdyż wpływa jedynie na niższy komfort użytkowania instalacji, gdyż trudniej jest rozpalić ogień i wymaga to nieco więcej zachodu. Nie zawsze jednak tak jest, gdyż czasem jest to wręcz niebezpieczne.

Komin 12 m, a ciąg

W wysokim kominie trudno jest uzyskać odpowiedni cug, o ile jest on błędnie zbudowany. Dlatego też bardzo ważne, by podczas budowy komina przestrzegać założeń projektowych, a najlepiej korzystać z gotowych systemów kominowych 12m, które są precyzyjnie zaprojektowane i przystosowane do tego, by skutecznie odprowadzać spaliny lub powietrze. Producenci gotowych systemów zawsze mają wszystko precyzyjnie obliczone, dzięki czemu takie kominy osiągają prawidłowy efekt kominowy, nie stwarzając żadnych problemów podczas eksploatacji. To nie zawsze dotyczy kominów budowanych w improwizowany sposób według nieprzemyślanych projektów.

Efekty braku cugu w kominie

Efekt kominowy jest niezbędny do tego, by spaliny były odprowadzane na zewnątrz komina. Bez tego zachodzi zjawisko tak zwanego duszenia się. W skrajnym przypadku dym może nawet cofać się do wewnątrz pieca, a przez to do wnętrza budynku. Może to prowadzić do mniejszej efektywności pieca, ale czasem grozi również zaczadzeniem lub przynajmniej zadymieniem całego pomieszczenia.

Efekt kominowy w wysokich kominach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry