Jak czyścić wysoki komin?

Hala Komin

Prawidłowa eksploatacja komina bywa dość problematyczna. Co prawda, każdy zna ogólne założenia, jak prawidłowo użytkować instalacje tego typu, jednak mało kto rzetelnie stosuje się do wytycznych.

Należy jednak pamiętać, że komin do newralgiczna część budynku, której dobry stan odpowiada też za bezpieczeństwo całej nieruchomości oraz jej mieszkańców. Komin dość trudno jest wyczyścić, a zwłaszcza jeśli są to wysokie kominy w budynkach wielorodzinnych lub przemysłowych, takich jak kominy 11 m.

Będąc odpowiedzialnym za eksploatację tego typu komina, trzeba zdawać sobie sprawę, że do jego wyczyszczenia potrzeba odpowiedniego sprzętu. System kominowy 11 m jest na tyle wysoki, że standardowe dostępne w marketach budowlanych akcesoria do czyszczenia kominów, mogą okazać się niewystarczające.

Komin 11m – jak wyczyścić?

Przede wszystkim, by wyczyścić taki komin, trzeba dysponować sprzętem, który pozwoli na dostanie się do każdego z fragmentów komina. Jeśli jego konstrukcja na to pozwala, niekiedy można dostać się do poszczególnych fragmentów przez otwory rewizyjne. Nie zawsze jednak projekt komina uwzględnia tego typu elementy, a wtedy niestety trzeba dostać się do całości komina od samej góry. Można to zrobić, dysponując standardową szczotką, jednak trzeba też mieć odpowiednio długi sznur, na którym szczotkę z obciążeniem będzie można spuścić na sam dół komina. W praktyce jednak trudno to zrobić nie posiadając doświadczenia w tym zakresie.

Niebezpieczeństwa płynące z nieprawidłowo wyczyszczonego komina

Czyszcząc wysoki komin 11 m niedokładnie, można narazić się na bardzo duże niebezpieczeństwo. Nie powinno się nigdy zostawiać komina, który jest oczyszczony tylko w części, wychodząc z założenia, że to wystarczy. W praktyce niestety grozi to sprokurowaniem samozapłonu sadzy, co może spowodować bardzo poważny pożar. W skrajnych sytuacjach ogień może nawet rozejść się po całym budynku. Dlatego też, jeśli nie ma się pewności, że uda się wyczyścić wysoki komin dokładnie, lepiej zlecić to zadanie wyspecjalizowanej zewnętrznej firmie.

Jak czyścić wysoki komin?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry